З 1 січня 2021 року після завершення терміну Німецького Головування ЄС координуючі функції в Європейській Раді на наступні шість місяців прийняла на себе Португалія.
Вона стала другою країною у «тріо» Головування ЄС (Німеччина, Португалія і Словенія), серед головних цілей якого є подолання наслідків коронавірусу, досягнення цілей «зеленої» та цифрової трансформації, захист базових європейських цінностей та зміцнення міжнародних позицій Євросоюзу.
«Для Португальського Головування буде важливим зміцнити стійкість Європи та впевненість її громадян у Європейській соціальній моделі, розвивати на основі спільних цінностей Євросоюз … який є здатним до скоординованих дій з відновлення після кризи. Ми будемо працювати над трьома головними пріоритетами: відновлення Європи, сприяння кліматичній та цифровій трансформації; зміцнення соціальної основи Європейського Союзу; зміцнення стратегічної автономії Європи за збереження її відкритості для світу», - йдеться у повідомленні на сайті Португальського Головування ЄС.
Португальське Головування сприятиме досягненню стратегічних цілей ЄС у «Зеленій угоді» та цифровій трансформації, інноваційному розвитку нової економічної та індустріальної моделі на цій основі з одночасним підвищенням конкурентоспроможності та стійкості Євросоюзу.
По другому напрямку, у соціальній сфері, Португальське Головування ЄС буде піклуватися про дотримання соціальних прав громадян ЄС в умовах відновлення після кризи, кліматичної та цифрової трансформації, щоб не допустити погіршення соціальної ситуації внаслідок цих процесів. Як очікується у травні в португальському місті Порто буде проведений Соціальний саміт ЄС, який прийме план дій для досягнення цієї мети.
У соціальному блоці окрема увага приділятиметься розвитку співпраці між країнами-членами ЄС у сфері охорони здоров’я та їх спроможності реагувати на кризи у цій сфері.
Третій програмний напрямок діяльності Португальського Головування ЄС стосується зовнішньої політики. Його головною метою є зміцнення позицій ЄС як впливового геополітичного гравця, розвиток справедливої, основаної на правилах системи міжнародної торгівлі, зміцнення стратегічного діалогу зі Сполученими Штатами.
Окремий напрямок – зміцнення стосунків між ЄС і Індією, розвиток збалансованого та широкого партнерства з Великою Британією, розвиток стосунків сусідами ЄС на півдні, посилення безпеки судноплавства на основі спільної оцінки загроз у проблемних морських регіонах, таких як Гвінейська затока та Атлантика.